Suured küsimused

Kas ma olen siin juhuslikult?

Sa ei ole juhuslik!

Mina olen sinu Looja. Veel enne, kui sa sündisid, kandsin mina su eest hoolt.
Jesaja 44:2a (CEV)
 
Jumal ei mängi täringutega.
Albert Einstein
Sa ei ole juhuslik.
Sinu sündimine ei olnud eksitus ega äpardus, ja sinu elu ei ole hea õnne peale tehtud katsetus. Sinu vanemad võib-olla ei planeerinud sinu tulekut ette, küll aga tegi seda Jumal. Teda ei üllatanud sinu sündimine üldse. Ta lausa ootas seda.
Ammu enne seda, kui vanemad sind eostasid, said sa kuju Jumala mõtteis. Tema mõtles sinu peale kõige enne. See, et sa praegu hingad, ei ole saatus, vedamine ega kokkusattumus. Sa oled elus, sest Jumal tahtis sind luua. Piiblis öeldakse: “Issand teeb teoks oma eesmärgi minu jaoks!”

Jumal on ette kirjutanud sinu keha iga pisimagi detaili. Ta valis sulle teadlikult rassi, naha- ja juustevärvi ja kõik muud iseloomulikud tunnused. Ta valmistas sinu ihu spetsiaalselt sellisena, nagu tema soovis seda näha. Ta määras ära ka sulle osaks saavad loomupärased anded ja sinu ainulaadse isiksuse. Piiblis öeldakse: “Sina tunned mind läbi ja lõhki, sa tunned iga luud mu ihus; sa tead täpselt, kuidas ma tehtud olen, iga väiksemgi osake, sa tead, kuidas sa kujundasid mind olematust olevaks.”
Kuna Jumal lõi sind kindla põhjusega, otsustas ta ka, millal sa sünnid ja kui kaua sa elad. Tema plaanis ette su elupäevad, valides sinu täpse sünni- ja surmaaja. Piiblis öeldakse: “Sina nägid mind, enne kui ma sündisin, ja sa märkisid üles kõik mu elupäevad, enne kui hingeõhk minusse tuli. Iga päev sai kirja sinu raamatusse!”

Jumal kavandas ka selle, kus sa sünnid ja kus sa tema eesmärgi tarvis elad. Sinu rass ja rahvus pole juhuslikud. Jumal ei jätnud ühtki pisiasja juhuse hooleks. Ta kavandas kõik oma eesmärgi kohaselt. Piiblis öeldakse: “Tema tegi ühest inimesest kõik rahvad… ja määras kindlaks neile seatud ajad ja nende elupaikade rajad.”  Mitte miski sinu elus pole suvaline. Kõik on kindla eesmärgiga.
Mis kõige hämmastavam, Jumal otsustas, kuidas sa sünnid.

Sõltumata sinu sündimise asjaoludest või sellest, kes on sinu vanemad, oli Jumalal sind luues kindel plaan. Pole tähtis, kas su vanemad olid head, halvad või ükskõiksed. Jumal teadis, et neil kahel inimesel on täpselt selline geneetiline kood, nagu on vaja sellise inimese loomiseks, keda tema soovis näha. Sinu vanemail oli DNA, millest Jumal tahtis vormida sinu.
On olemas ebaseaduslikke vanemaid, aga ei ole ebaseaduslikke lapsi. Paljud lapsed sünnivad, ilma et nende vanemad oleksid seda planeerinud, aga Jumala jaoks ei ole nad ettekavatsematud. Jumal arvestab oma eesmärkides ka inimlikku eksimist, isegi pattu.
Jumal ei tee midagi juhuslikult ja tema ei tee kunagi vigu. Tal on põhjus kõigele, mida ta loob. Iga taim ja iga loom on planeeritud Jumala poolt, ja iga inimene on kavandatud kindla eesmärgiga. Jumala motiiv sind luues oli armastus. Piiblis öeldakse: “Ammu enne seda, kui ta maale aluse pani, olime meie tal meeles, ta oli valinud meid oma armastuse osalisteks.”

Jumal mõtles sinust enne maailma loomist. Õieti sellepärast ta maailma lõigi! Jumal kujundas meie planeedi keskkonna selliseks, et meie saaksime siin elada. Meie oleme tema armastuse osalised ja kõige väärtuslikum osa tema loodust. Piiblis öeldakse: “Jumal otsustas anda meile elu tõesõna läbi, et oleksime kõige olulisem kõigest, mis tema on loonud.” 
Nii palju armastab ja hindab sind Jumal!

Jumal ei tegutse huupi; ta on kõik suure täpsusega planeerinud. Mida enam füüsikud, bioloogid ja teised teadlased universumit tundma õpivad, seda enam me mõistame, kui ainulaadselt sobiv on universum meile elamiseks, tehtud täpselt nende parameetritega, mis muudavad inimelu võimalikuks.
Doktor Michael Denton, Uus-Meremaa Otago ülikooli inimmolekulaargeneetika vanemteadur, on järeldanud: “Kõik bioloogiateaduses olemasolevad tõendid toetavad põhilist väidet… et kosmos on eriliselt kujundatud tervik, mille peamiseks sihiks ja eesmärgiks on elu ja inimkond, tervik, mille reaalsuse kõigi tahkude tähendus ja selgitus peitub selles keskses tõsiasjas.”  Piibel on öelnud sedasama tuhandeid aastaid varem: “Jumal, maa vormija ja valmistaja … ei ole loonud seda tühjaks, vaid on valmistanud selle, et seal elataks.”

Miks Jumal kõike seda tegi? Miks oli tal vaja näha vaeva meile universumi loomisega? Sest tema on armastav Jumal. Sellist armastust on raske mõista, kuid see on olemuslikult usaldusväärne. Sind on loodud Jumala armastuse eriliseks osasaajaks! Jumal on sind loonud selleks, et sind armastada. See on tõde, millele võib rajada oma elu.
Piiblis öeldakse: “Jumal on armastus.”  Ei öelda: “Jumalal on armastus. Tema ise on armastus! Armastus on Jumala iseloomu olemus. Kolmainsuse osaduses on täiuslik armastus olemas, niisiis polnud Jumalal vaja sind luua. Ta ei olnud üksildane. Kuid ta tahtis valmistada sind, et väljendada oma armastust. Jumal ütleb: “Ma olen kandnud teid sünnist saadik, kandnud hoolt teie ilmaletulekust peale. Ka siis, kui te vanaks jääte, olen mina seesama. Ka siis, kui te juuksed on läinud halliks, hoolitsen mina te eest. Mina olen teid loonud ja mina kannan teie eest hoolt.”

Kui Jumalat ei oleks, oleksime kõik “kokkusattumused”, universumi astronoomilise juhuslikkuse tulemus. Sa võiksid selle raamatu lugemise pooleli jätta, sest elul poleks mingit eesmärki, mõtet ega tähendust. Ei oleks õiget ega valet ega ka mingit lootust rohkemaks kui sinu põgusad aastad siin maa peal.
Kuid on olemas Jumal, kes on loonud sind kindla põhjusega, ja sinu elul on sügav mõte! Selle mõtte ja eesmärgi me avastame vaid siis, kui võtame Jumala oma elu lähtepunktiks. Message’i piiblitõlge sõnastab Rooma kirja 12:3 nõnda: “Me võime iseendast täpselt aru saada vaid selle kaudu, kes Jumal on ja mida tema meie heaks teeb.”

Kokkuvõtlikult annab seda mõtet edasi ka Russell Kelferi luuletus:
 
Sa pole asjata see, kes sa oled,
selle taga on keerukas plaan.
Sa oled kallis ja täiuslik taies,
Jumala valitud naine või mees.
 
Su välimus juhuslik pole,
me Jumal vigu ei tee.
Sind kudus ta emaüsas
just nii, nagu parim on see.
 
Su vanemad välja ta valis
ja mida iganes sina ei tunneks,
on nemadki Jumala võrratu teos
ja Jumala pitseri kandjad.
 
Jah, sa haavata saanud küll oled,
su valust sai Jumala piin,
kuid see sündis, et vormuks su süda,
tema sarnaseks saada et võiks.
 
Sa pole asjata see, kes sa oled,
sind voolind on meistri sau,
sa oled ta südamel armas,
sest su peal on Jumala au.
 
 

Kasutatud on osaliselt väljavõtteid raamatust „Eesmärgist juhitud elu. Miks ma olemas olen?“ 2005 Allika Kirjastus (Purpose Driven Life Rick Warren 2002) Allika Kirjastuse loal.

 

Raamatut on võimalik osta meie koguduses Toompea 3 igal pühapäeval jumalateenistuse ajal avatud raamatuletist või siis Allika kirjastuse kodulehelt.